Proč je Basecamp lepší než e-maily

Proč je pro komunikaci nad projektem ve více lidech lepší „Basecamp“:https://basecamp.com/ než e‑maily?

1.

Udržuje se **historie celé komunikace**, je na jednom místě pod sebou vidět, kdo kdy co napsal. Nemusí se to lovit po jednotlivých mailech v inboxu či archivu.

2.

Dá se na jakoukoliv zprávu z konverzace odkudkoliv **odkázat**.

3.

Uprostřed diskuze **nevypadne polovina příjemců** z kopie tím, že někdo dá „reply“ místo „reply all“. U e-mailů si nemůžete být nikdy jistí, že jste dostali skutečně vše.

4.

Všichni v projektu či vlákně průběžně vidí, zda se na úkolu pracuje či nikoliv, jestli někde nezůstalo něco hnít a viset nezodpovězené a nevyřešené.

4.

Nově přidanému účastníku konverzace začnou hned chodit všechny další příspěvky a **nic mu neunikne**. U e-mailů jen některé, podle toho, kdo odpoví na který starší e-mail.

5.

Nový člověk v projektu si může systematicky a přehledně **pročíst veškerou dosavadní komunikaci**, aniž by mu to musel někdo jiný nepřehledně a složitě přeposílat mail po mailu ze své schránky.

6.

Když chce někdo opustit další komunukaci, protože se ho netýká, jednoduše se **odhlásí od notifikací**. To v případě mailů vůbec nejde.

7.

Menší pravděpodobnost **ztráty poslané zprávy** či přijímané notifikace, odmítnutí mailu nebo přílohy, zahození do spamu.

8.

A konečně Basecamp není překážkou ani pro odpůrce webového rozhraní, lze jej v základu **používat i výhradně přes e-mail** bez nutnosti se kamkoliv přihlašovat.

Za sedm let existence „Media“:http://www.medio.cz/ jsme za Basecamp dali něco málo přes 100.000 Kč. Je to myslím jedna z nejšťastněji vynaložených nákladových položek ve firmě.

Pokud budete používat poslední verzi Basecamp 3, podívejte se na „mé Stylish úpravy“:https://userstyles.org/styles/138900/lucid-basecamp-3, které vám rozhraní Basecampu 3 opravdu velice citelně pročistí a zpřehlední.

Související články

* „Jak nám Basecamp zlepšuje firmu“:https://medium.com/firemedia-digital/jak-nám-basecamp-zlepšuje-firmu-c47a34769264 od Marka Kříže
* „Praktická ukázka: Proč a jak v Pábení používáme Basecamp 3“:https://medium.com/pabeni/praktick%C3%A1-uk%C3%A1zka-pro%C4%8D-a-jak-v-p%C3%A1ben%C3%AD-pou%C5%BE%C3%ADv%C3%A1me-basecamp-3-a9e3dd78ea61 od Marka Mencla

12 odpovědí na “Proč je Basecamp lepší než e-maily”

 1. Podepisuji, všechny klienty, u kterých komunikuji s více lidmi taky ženu do Basecampu, protože v e-mailech je to pak jeden velký chaos.

 2. Potvrzuju, pokud na projektu pracuje víc než jeden sólista, je Basecamp neocenitelný (a ze srovnatelných nástrojů nejlepší – přehledný, maximálně zjednodušený, ale přitom dostatečně silný nástroj). A dokonce i bez potřeby spolupráce na projektu, pro jednoho člověka je to skvělý nástroj – sám jsem si coby freelancer vedl projekty na Basecampu a držel si historii a kontext vývoje, „todo listy“ a připomínky. Nicméně pro práci v týmu je to k nezaplacení.

 3. Zřejmě jsem fakt exot, ale snažím se vše držet naopak v emailech, i v týmové spolupráci. Asi jsem si vypěstoval averzi po pozdním vstupu do několik bejskempovaných projektů kdy mi na prosbu „pošlete mi to hlavní bodem v emailech“ doporučili najít si vše podstatné v jednom z tuny a půl vláken v BC.

  Potíž mívám i tehdy, když někteří z účastníků neznají míru a nadužívají vlákna, ze kterých bych se neměl odhlásit.

  O to větší poklona, že jste to v Mediu vychytali Honzo. Ukážeš mi někdy, jak to máte vymyšlený, aby v tom nebyl bordel? 🙂

 4. Stačí vlákna logicky třídit a brdel v tom pak není vůbec, navíc můžeš pro každý projekt mít vlastní vlákna, do kterých mají přístup jenom někteří uživatelé.

 5. [6] Patrik Šíma: Vývoj a údržba takového systému by nás vyšla rozhodně dráž. Navíc bychom se nemohli věnovat důležitějším a zajímavějším věcem. Tahle mentalita „nedám nikomu ani korunu, napíšu si to sám a lepší!“ je cesta do pekel.

 6. Pokud by někdo, třeba na základě tohoto Honzova článku, uvažoval o přejití na Basecamp, doporučuji vyzkoušet i alternativu TeamworkPM. Vypadá a používá se velmi podobně jako Basecamp, ale odstraňuje (z mého pohledu) hned několik nedostatků Basecampu. A pokud už Basecamp používáte, TeamworkPM umí účet z Basecampu importovat.

 7. Vyzkoušel jsem Basecamp, Podio a teď http://trello.com/ Base camp mi přišel cca před 3 lety neohrabaný ( upload souborů, komentáře).
  Placené Podio jsem používal cca před 1,5 rokem. Pozitivně mě překvapila rychlost úpravy, kterou jsme navrhly (výběr vlastních sloupců v přehledu). Naopak mě naštvali, že mi strhávali peníze přímo z účtu. Zjistil jsem to po čase, když už projekt skončil.

  Trello používám cca 3 týdny. Pro menší skupinu lidí velmi přehledné. Intuitivní a zdarma pro projektový management.

 8. Tak tento článek mě inspiroval, přesně řeším nepřehlednost v emailový komunikaci, tak jdu otestovat programy co zmiňujete..

Komentáře jsou uzavřeny.