Kterak jsem si vytunil svou pandu

Po několika letech ladění se mi podařilo dostat svůj webový prohlížeč co do funkcí, vzhledu i použitelnosti konečně ve stavu, kdy jsem s ním zcela spokojen. Vypadá jako Chrome, nemá daleko k Opeře, ale je to Firefox.

Když jsem se s tím tuhle pochlubil na Twitteru, sešla se mi celá řada dotazů, jak je možné něčeho takového docílit. Tak jdeme na to.

Základním kamenem úspěchu je výtečné rozšíření Total ReChrome. Právě to může za chromácký skin i panely vystrčené nad adresní řádek i menu. Podobnou funkčnost slibuje i Chrome Package, který mi ale vůbec nefungoval a celý prohlížeč zcela rozhodil. Radši dál od něj.

Kompaktní vzhled záhlaví je dále podpořen redukcí všeho, co je v něm zbytečné. Pryč tak šla celá lišta se záložkami – díky výbornému způsobu, jakým trojkový Firefox napovídá URL psané do adresního řádku, už není vůbec potřeba. Stejně tak se ukázala být nadbytná lišta s hlavním menu, do kterého chodím jen příležitostně – s rozšířením Hide Menubar ji mám k dispozici pod levým altem. Dále pak tlačítka pro reload, stop, přechod na domovskou stránku, formulář pro vyhledávání – všechno vyhodit.

Naopak jsem přidal chybějící věci. Rozšíření LocationBar v adresním řádku vizuálně zvýrazní doménu a potlačí zbytek URL. Hned napravo je oblast s ikonami nejpoužívanějších rozšíření, pro přehlednost a lepší trefování se proloženými mezerami. Další užitečnosti se poskládaly do stavového řádku, aniž by jakkoliv rušily či překážely.

Odkazy se screenshoty nejoblíbenějších webů, které se nabízí na každém prázdném panelu, zajistí Fast dial. Mezi námi, zatímco v Opeře nebo Chrome je to klíčová vlastnost, ve Firefoxu jsem to snad nikdy nepoužil a mám to tam jen pro efekt. Daleko rychlejší a pohodlnější přístup ke všem používaným webům totiž poskytuje již zmiňovaný inteligentně se chovající adresní řádek.

Pod pokličkou se navíc skrývá mnohem více drobných změn a úprav, které už dneska snad ani všechny nedám dohromady, ale díky kterým jsem si svůj Firefox během let používání „vytunil“ ku obrazu svému. Namátkou různé zkratky v příkazovém řádku, například s pro Seznam, g pro Google, ac pro překlad z angličtiny do češtiny a ca opačně. Nebo množství úprav přímo v about:config, díky kterým se mi RSS kanál otevírá přímo v Google Readeru, výraz napsaný do příkazového řádku hledá v českém Googlu se správnými parametry a tak dále.

Pro zájemce o nudné seznamy uvedu ještě všechna další dosud nezmíněná rozšíření, která ve svém Firefoxu používám. Nejprve ta, co mám aktivovaná trvale: Tab Mix Plus, Web Developer, Live HTTP Headers, Cooliris/PicLens, DOM Inspector, Google Gears Český pravopis, Abduction!, GreaseMonkey, HTML Validator, TwitterFox, Live PageRank, GA Notes, H1.cz Linkbuilding manager, H1.cz SEO rozšíření.

Dále pak rozšíření, která potřebuji jen jednou za uherský rok nebo jsem si je instaloval jen pro vyzkoušení a která mám tedy normálně deaktivovaná, aby nezpomalovala již tak nepříliš svižný Firefox: Operator, ColorZilla, MeasureIt, WML Browser, UserAgent Switcher, SwitchProxy, SEO Quake, AdBlock Plus, Modify Headers, Mouse Gestures Redox, Password Exporter.

Závěrečná noticka pro šťouraly aneb proč teda rovnou nepoužívám Chrome nebo Operu? Protože ani jeden z nich neumí všechno, co potřebuji, a není ani žádná možnost, jak to tam dostat. Naopak ve Firefoxu se mi takto podařilo zkombinovat výhody všech, aniž bych musel cokoliv důležitého oželet. Teda až na dvě výjimky – rychlost a paměť. Ty jsou opravdu šílené, desítky sekund startu i ukončování, stovky megabajtů v operační paměti. Ostatní výhody přesto jednoznačně převažují. Alespoň prozatím.

15 komentářů u „Kterak jsem si vytunil svou pandu

 1. Adam

  Pěkné. Pro různé analýzy webů doporučuji do Firefoxu vynikající screenshotovátko Fireshot href=„http://­screenshot-program.com/fi­reshot/“ rel=„nofollow“>http:/­/screenshot-program.com/fi­reshot/. I když jak koukám na ten Abduction, tak je taky fajn.

 2. Finwe

  Chromifox s Total ReChrome vypadá moc pěkně, jenže:

  s lištou bookmarků to není ono a já chci lištu bookmarků – slouží mi jako reminder, bez ní bych si na některé weby ani nevzpomněl (to, že bych bez ní na některých webech ztrácel míň času je druhá věc :-) )

  Ve Vistách s Aerem je to uukrutně pomalé :( A navíc se občas taby rozhodnou, že budou useknuté atp.

  Prozatím zůstávám u klasiky, ale dík za rozšíření obzoru :)

 3. Michal Illich

  Napsal jsem ti delší komentář, ale smazalo ho to, protože jsem nevyplnil e-mail, grr. Takže jen telegraficky

  • bez titulku okna by to bylo ještě lepší (imho)
  • chrome package funguje (minimálně mně pod Linuxem)
  • fast dial mně osobně lekal, tak jsem ho vypnul :)
 4. Láďa Klimek

  Souvětí „Vypadá jako Chrome, nemá daleko k Opeře, ale je to Firefox.“ začíná slibně, bohužel končí, jak končí :) Mno nic, já používám FF též, takže abych raději mlčel.

  Ale… AFAIK byly záložky v Chromu vymyšleny tak jak jsou právě proto, že mají naznačovat, že pod tu záložku spadá úplně všechno, co se pod ní děje a AFAIK je každá záložka Chromu samostatným procesem, který se dá samostatně ukončit a necrashne ti celý prohlížeč. To je IMHO to nejdůležitější a toho jsi nejspíš přeskinováním FireFoxu těžko dosáhl. Jinak je mi osobně celkem jedno, jestli mám záložky nad nebo pod adresním řádkem :) Ale máš to vymazelné moc pěkně a vypadá to hezky, budiž :)

  FF si sice pochromovávat nebudu, ale díky tvému článku jsem se dověděl o rozšíření LocationBar, které jsem neznal a mám z něj radost, takže děkuji :)

 5. daniela

  ty jseš fak táááááák hnusnej!!!!!!!!!­!!!!!!
  já jsem to tušila,,,,,,už mi ve škole o přestávce a kdekoliv jinde nechod na oooooooooočččččččččči!!­!!!!!!!!!nená­vidím tě!!!!!!!!!!!jsi pěknej sobec

 6. Dero

  Jo, ty sobče s vytuněným Firefoxem! ;o)

  Láďa to naklepl, v Chromu je každý tab samostatné vlákno. Pokud se definitivně hryzne jedno, máš velkou šanci, že ho zabiješ, aniž bys shodil browser. Chrome střídavě používám a musím říct, že tomu tak skutečně v drtivé většině případů je.

  Navíc se mi Chrome zamlouvá co do práce s operační pamětí. Ne že by žral nějak extrémně málo, ale nežere zbytečně moc. Dokonce i ta Opera se po pár hodinách provozu nechá oblbnout a alokuje o třetinu víc paměti, než by potřebovala.

  Jako pracovní nástroj si takový Firefox představit dokážu, ale na běžné surfování rozhodně ne. A při představě, že bych bok po boku spouštěl tohle a třeba Photoshop, mě zamrazí. ;o)

 7. Honza

  Mno, chrome je super zravec. Neco za neco. Sice co tab to vlakno, ale pri 8 otevrenych tabech (coz neni u me zadny problem) se zravost chromu dostava vysoko nad firefox.
  Presto chrome pouzivam, a to na rychly surfovani…rychle otevrit, vyhledat, zavrit.
  Ale firefox je porad pro me zakladnim browserem.
  Jinak moc pekny tuning, Jeniku :o)

 8. Jan

  Moooc dobrý. Z textu jsem ale nepochopil,jak přidat „+“ na new tab.Na obrázku je úplně v pravo + a x na zavření všech oken.Dále mne zajímá,jak rychle otevíráš záložky.?

 9. Jan Tichý

  [10] Plus pro otevření nového tabu myslím zajišťuje Tab Mix Plus href=„https:/­/addons.mozilla­.org/cs/firefox/ad­don/1122“ rel=„nofollow“>https:­//addons.mozi­lla.org/cs/fi­refox/addon/1122. Mám HoTam ale stejně jen kvůli své milé href=„http://­www.terka.cz“ rel=„nofollow“>http:/­/www.terka.cz, když si občas půjčí můj počítač, sám používám rychlejší zkratku Ctrl-T.

  Co se týká bookmarků, ty otevírat vůbec nepotřebuji, zcela mi dostačuje inteligentní chování adresního řádku, který vhodně nabízí i položky ze záložek. Když už na to výjimečně dojde, tak poslouží Ctrl-B. Pro přidávání pak samozřejmě Ctrl-D.

 10. Michal Jirků

  Me ten muj adresni radek moc chytrej nepripada zvyrazneni domeny je sice fajn ale dal to neumim vyuzit je na to nejakej special figl? jinakx super navod

 11. PIF

  [8], [9] Ano souhlasím. Nějakou dobu používám Chrome a i když se zdá, že paměti zabírá stejně, v některých případech možná i více než u FF, stejně je rychlejší. Nevím proč, pořád se FF chvástá, jak je to s každou verzí lepší a lepší, ale mě se to zdá horší a horší. Je fakt, že za to asi hodně můžou i ty extensions.

  Co se mi stává hodně, je to, že FF běží klidně dál i po zavření na pozadí, případně stále počítá nějaké blbosti a vytížení CPU je na maximu. Tohle a kompaktní vzhled s návykovým adress/search barem v jednom u mě vítězí.

  Aspoň tedy ten vzhled se dá udělat i u FF. Jak je to ale s tím adresním řádkem?

  Každopádně well done :)

 12. Karel

  Ahoj, udělal jsem si dnes radost a nainstalil pár rozšíření podle tvého vzoru. Ale nefunguje mi teď jedna zásadní věc: na otevření nového tabu nefunguje double click… tím se mi pouze maximalizuje / změnšuje okno celého FF. nevíš jak na to?
  Karel

Komentáře nejsou povoleny.